W czym to się pije?
Na początek kilka wskazówek jak traktować nasze szkło, niezależnie od tego co będziemy w nim podawać:
- szkło powinno być idealnie czyste (nie pozostawiamy go do wyschnięcia, ale przecieramy do sucha ściereczką), niedopuszczalne są ślady palców czy zacieki
-kieliszek trzymamy za nóżkę, żeby nie ogrzewać trunku, najlepiej w lewej ręce
- alkohol najlepiej smakuje w szkle jak najcieńszym, przeźroczystym (należy pamiętać o tym, że i bogate zdobienia mogą przeszkadzać w ocenie koloru, gęstości i klarowności wina).
Poniżej opisaliśmy kieliszki i szklanki, w których bez błędu podacie popularne alkohole (gwiazdką oznaczone są pozycje niepodstawowe)
Kieliszek do wódki: o pojemności od 20 do 60 ml, na nóżce lub bez (tzw. shot). W kieliszkach bez nóżki serwujemy wódkę czystą, w kieliszkach na nóżce możemy podać każdy rodzaj wódki, również wódkę smakową.
Kieliszek do likieru: kształtem mocno zbliżony do kieliszka do wódki, zazwyczaj nieco większy, niekoniecznie o rozchylonej, trójkątnej czaszy.
*Kieliszek do likieru płaski: mocno spłaszczona czasza idealnie nadaje się do podawania gęstych likierów, np. jajecznych.
Kieliszek do wina białego: smukły, na wysokiej nóżce, czasza lekko zwężająca się ku górze, pamiętajmy, że kieliszek ten napełniamy tylko do połowy.
Kieliszek do szampana i win musujących typu flet: czarka musi być bardzo wąska i smukła, by zatrzymać w sobie jak najwięcej bąbelków, pojemność ok. 150 ml, napełniamy do 2/3 wysokości fletu.
*Szampanka: służy do podawania szampana (wina musującego), ma jednak szeroką, płaską czaszę, obecnie nie cieszy się popularnością, gdyż podawany w niej alkohol szybko traci bąbelki.
Kieliszek do wina czerwonego: "brzuchaty" kształt, krótsza nóżka, kieliszek większy niż ten do wina białego, napełniamy go zazwyczaj do 1/3 pojemności (jednak nie więcej niż 2/3 pojemności - przy mniejszych kieliszkach).
*Kieliszek do Bordeaux: charakteryzuje się dużą pojemnością (ok. 800 ml) oraz czaszą lekko zwężającą się ku górze.
*Kieliszek do Burgunda: czasza kieliszka ma kształt tulipana, który otwiera się na samej górze, również o dużej pojemności (800-900 ml), napełniamy maksymalnie do 1/3 pojemności.
Goblet: największy, na wysokiej nóżce i o pękatej czaszy, podamy w nim wodę lub ewentualnie wino czerwone
Kieliszek do koniaku: charakteryzuje się bardzo pękatą czaszą i krótką nóżką, mimo pojemności ok. 200 ml napełniamy go tylko w 1/3 pojemności, służy do serwowania koniaków i brandy
Szklanka do whisky: tzw. szklanka niska, o grubym dnie, whisky i bourbon podajemy w niej z kostkami lodu
Szklanka do long drinków: tzw. szklanka wysoka, duża i smukła, służy do podawania alkoholi rozcieńczonych
Pokal/ szklanka do piwa: pokal jest dużym kieliszkiem o pociągłej czaszy i krótkiej nóżce, podobnie jak szklanka do piwa wykonane są z cienkiego szkła.
Oczywiście, jeśli nie jesteśmy fachowymi barmanami, nie musimy gromadzić wszystkich rodzai szkła stołowego i barowego. Amatorom domowych przyjęć do serwowania alkoholi i podejmowania gości powinny wystarczyć: kieliszki do wódki, kieliszki do wina białego i czerwonego oraz szklanki niskie (lub wysokie). Posiadamy w swojej ofercie praktyczne gotowe zestawy wieloelementowe z KHS Krosno - komplety w ramach tej samej kolekcji. Idealne także na prezent!