Techniki ozdabiania porcelany
Klienci, wybierając porcelanę, często pytają nas o trwałość naniesionych na nią dekoracji. W odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania przygotowaliśmy ten wpis.
Istnieją trzy możliwości nanoszenia kalek na wyroby porcelanowe:
- kalka podszliwna - nanoszona jest po pierwszym wypale, na porowatą powierzchnię porcelany. To jeden z najstarszych sposobów zdobienia. Tą metodą można nanosić jedynie kolory kobaltowy i zielony, inne nie będą odporne na wysoką temperaturę wypału.
- kalka wszkliwna - zdobienie nanosi się na porcelanę po drugim wypale. Po pomalowaniu wyrób umieszcza się na 90 min w piecu nagrzanym do temperatury około 1200 stopni. W ten sposób kalka niejako wtapia się w porcelanę, przez co jest odporna na działanie niekorzystnych czynników. Dekorowana w ten sposób porcelana nadaje się do użytku w zmywarkach i kuchenkach mikrofalowych.
- kalka naszkliwna - dekoracja nanoszona jest na porcelanę po tzw. ostrym wypale. Wzór nanosi się na glazurę, jeśli kolorów w dekoracji ma być wiele, nanosi się je stopniowo. Osobno nanosi się kolory odporne na działanie wyskich temperatur, osobno kolory żywe. Temperatura wypału w przypadku kalek naszkliwnych wynosi zazwyczaj 850 stopni Celsjusza.
Zarówno w przypadku kalek wszliwnych, jak i naszkliwnych wzory na porcelanie mogą być nanoszone na trzy różne sposoby: malowane ręczne, nanoszone z pomocą folii lub przy użyciu fond (specjalne pistolety spryskują wyroby w wyznaczonych miejscach, zazwyczaj są to produkty o dużej powierzchni).