Rodzaje kieliszków, czyli jakie kieliszki wybrać
Na rynku dostępnych jest mnóstwo różnych rodzajów szkła do serwowania alkoholi. Jeśli nie wiecie jaki kieliszek do jakiego trunku wybrać lub po prostu jesteście ciekawi za co odpowiedzialny jest kształt szkła, w tym artykule przychodzimy z pomocą i solidną dawką wiedzy.
Czym różni się kieliszek do wina białego od kieliszka do wina czerwonego? Czy wodę też należy podawać w kieliszku? Jakie są rodzaje kieliszków do szampana? Na te wszystkie pytania postaramy się odpowiedzieć, by wybór odpowiedniego szkła stołowego już nigdy nie spędzał snu z powiek.
Kieliszki do wina
Kieliszki do wina to z pewnością jeden z najpopularniejszych rodzajów szkła stołowego. W każdej domowej jadalni znajdziemy komplet takich kieliszków. Wyróżniają się dość długą nóżką, która pozwoli na swobodne uchwycenie kieliszka bez potrzeby dotykania (i tym samym ogrzewania zawartości) czarki. Wykonane powinny być z raczej cienkiego, idealnie przezroczystego szkła. Sama czarka jest zazwyczaj pękata i ma stosowną pojemność. Nalewając wino do kieliszka trzeba pamiętać, by nie nalać go za dużo. Optymalna ilość to jedna trzecia pojemności czarki. Pozwala to na swobodne mieszanie zawartości, poza tym kieliszek wypełniony winem w całości wygląda po prostu nieelegancko.
Kieliszki do wina czerwonego
Kieliszki dedykowane do serwowania win czerwonych są zawsze większe i wyższe niż te do wina białego czy deserowego. Ich czarka jest bardziej pękata – dzięki temu wino styka się z powietrzem na możliwie największej powierzchni i uwalnia cały swój bukiet smaku i aromatu.
Kieliszki do wina białego
Wino białe podaje się w kieliszkach na długiej nóżce, ale mniejszych niż kieliszki do wina czerwonego. Dlaczego? Wino białe jest z zasady delikatniejsze, subtelniejsze w smaku niż czerwone. Zbyt duża powierzchnia styczna z powietrzem mogłaby zaszkodzić i zgubić aromat wina.
Kieliszki do wina różowego
Różowe wino jest trunkiem typowo deserowym, lekkim. Kieliszek do jego serwowania będzie miał z pewnością najmniejszą pojemność ze wszystkich rodzajów kieliszków do win. Czasza może wywijać się delikatnie do góry (w kształt tulipana) lub też zamykać się ku górze.
Kieliszki do wody
Być może niektórych zdziwi ten fakt, ale wodę również można podawać w kieliszkach. Kieliszek do wody, czyli goblet będzie największy pod względem rozmiaru i pojemności. Pękata czasza osadzona jest na stosunkowo niewysokiej nodze. Czasze mogą przybierać również inne niż okrągły kształty.
Kieliszki do szampana
Szampan i wina musujące to alkohole, które powinny być serwowane schłodzone. Stąd niejako wymuszony został specjalny dla tego rodzaju trunków kształt kieliszka – smukły, wysoki, wąski. Flet, bo tak nazywamy klasyczny kieliszek do szampana, umożliwia zachowanie odpowiedniej temperatury szampana oraz nie pozwala zbyt szybko wydobyć się bąbelkom.
Kiedyś szampan podawany był również w kieliszkach o kształcie pucharka, tzw. szampankach. Szampanki charakteryzowały się bardzo szeroką i płaską czaszą, co powodowało bardzo szybkie ulatnianie się bąbelków z musujących trunków. Obecnie szampanki praktycznie całkowicie wyparte zostały przez kieliszki typu flet.
Kieliszki do wódki
Kieliszków do wódki nie sposób pomylić z innymi. Wyróżnia je mały rozmiar i stosowna pojemność, zwykle 25, 40 lub 50 ml. Mogą mieć krótką nóżkę, lecz często są jej całkiem pozbawione – kieliszki typu shot wyglądają jak miniaturowe szklaneczki.
Kieliszki do likieru i nalewek
Zdarza się, że są mylone z kieliszkami do wódki. Są do nich bardzo podobne, różnią się zazwyczaj tylko większą pojemnością. Wąska i stosunkowo niewielka czasza osadzona jest na wysokiej nodze.
Specjalnym, nieco zapomnianym obecnie rodzajem kieliszka jest tzw. lizawka. Jest to kieliszek do gęstych trunków o mocno spłaszczonej i szerokiej czaszy ułatwiającej delektowanie się gęstym alkoholem.
Kieliszki do koniaku
Koniak to mocny, męski trunek, który wymaga serwowania w odpowiednim szkle, by wydobyć pełnię jego walorów smakowych. Kieliszek do koniaku i brandy nazywany jest też kieliszkiem typu napoleon. Ma on dużą, pękatą czaszę, która pozwala na swobodne dopasowanie się do niej dłoni (i tym samym ogrzewanie zawartości) oraz krótką nóżkę.
Szkło do whisky
Whisky również ma przydomek męskiego alkoholu. Serwuje się ją schłodzoną, często z kostkami lodu, w szklankach do whisky – niskich i szerokich, o pojemności około 300 ml. Kształt szklanki ma wspomagać utrzymanie odpowiedniej temperatury trunku. Ciekawostką w ramach szkła do whisky jest tak zwane szkło kapitańskie, nazywane też z angielskiego szkłem rolly-polly. Szklanki i karafki tego typu posiadają wypukłe dno, które sprawia, że naczynia nie stoją, ale odstawione na stół obracają się. Jest to nie tylko zadziwiający efekt wizualny, ale przede wszystkim doskonały sposób na to, by whisky była w naturalny sposób cały czas mieszana i wydobywała najpełniejszy aromat.
Kieliszki i szklanki do piwa
Piwo podawane może być w szklankach do piwa lub w pokalach, tj. kieliszkach specjalnie do tego przeznaczonych. Pokal wyróżnia czasza o dużej pojemności i smukłej, zazwyczaj wywiniętej w kształt tulipana górze oraz niska nóżka. Pokale i szklanki do piwa spotkać można najczęściej w dwóch pojemnościach: 300 lub 500 ml.
Kieliszki specjalne – do drinków
W barach i restauracjach spotkać można szkło do serwowania konkretnych drinków, jak np. kieliszek do martini o charakterystycznym, stożkowym kształcie czaszy czy kieliszek do grappy, którego nieduża czasza ma kształt ósemki. Coraz większą popularnością cieszą się też odrębne kieliszki do prosecco, czyli musującego białego wina prosto z Włoch.
Na rynku dostępnych jest mnóstwo różnych rodzajów kieliszków i szkła stołowego. Wiele z nich doskonale sprawdza się w hotelach, restauracjach i na eleganckich przyjęciach. Nie oznacza to jednak, że tak samo musi być wyposażony nasz domowy barek. Nie popełnimy wielkiego faux pass podając gościom różowe wino w kieliszku do wina białego, czy brandy w szklance do whisky. Najważniejsza jest okazja do wspólnego spotkania i wznoszenia dobrych toastów!